W 1945 roku Polska znalazła się w otchłani klęski. Stało się tak nie tylko ze względu na zły los, lecz też na skutek własnych naszych błędów, błędnej polityki kierowników naszego państwa i błędnych nastrojów społeczeństwa. (…)
Możemy więc załamywać ręce i twierdzić, że zostaliśmy perfidnie oszukani i porzuceni poprzez sojuszników, i będzie to zgodne z prawdą. Lecz to, co się nazywa „rozumem stanu” nie polega na biadaniu ex post nad przewrotnością wspólników, lecz na umiejętności przewidywania, czy układy nam proponowane będą czy również nie będą przez kontrahenta dotrzymane. A ci, którzy podjęli się kierować naszymi losami, nie tylko politycznie przewidywać, lecz politycznie myśleć nie umieli.
Stanisław Cat-Mackiewicz
Do zasadniczych kwestii postawionych poprzez autora, takich jak oceny polityki brytyjskiej, produktywność działań podejmowanych poprzez władze polskie czy celowość polskiego wysiłku wojennego, historycy ciągle wracają i na nowo podejmują o nich dyskusję. (…) nie można także pominąć faktu, że książka mieści liczne wartościowe przemyślenia i oceny, jak chociażby ta dotycząca rzeczywistych skutków powstania warszawskiego.
Prof. Andrzej Leon Sowa