Monografia proponowana czytelnikom łączy w sobie komponenty najróżniejszych dyscyplin naukowych: socjologii, politologii, medioznawstwa,zwykle jej pokaźnym elementem jest zastosowana metoda badawcza – studium przypadku, szczególny nacisk na etykę badawczą oraz obszar badawczy, który można zaliczyć do tzw.
trudnych do eksploracji. „Jest to opracowanie świeże, oparte na nadzwyczaj rzetelnej pracy terenowej i dostarczające klarownych warsztatowo analiz uzyskanych informacji w kilku najważniejszych wymiarach.
Agregacja danych ze studiów przypadków przedstawia z jednej strony cechy powtarzalne zjawiska prasy lokalnej (niskie kompetencje dziennikarzy, ich uwikłanie w konflikty interesów, instrumentalne traktowanie lokalnych mediów przez stanowcze osoby z otoczenia), lecz z drugiej strony uwidacznia rozmaitość wariantów i odcieni, w jakich działania tych mediów przebiegają w rzeczywistości.
( ) Relacje pomiędzy instytucjami zostały dokładnie i profesjonalnie wyprowadzone z mikropoziomu interakcji lokalnych. Skomponowany wielowarstwowo: poziom empiryczny (z kontekstami), prezentacja, analiza szczegółowa, agregacja danych, analiza w pojęciach systemowych, wywód zawarty w książce Prasa lokalna w relacjach z kluczowymi aktorami społecznymi.
Studia przypadków jest wzorcowym przykładem przenikania się pracy empirycznej i teoretycznej. Książka ta zasługuje na opublikowanie i intensywną akcję promocyjną, gdyż powinna się znaleźć w wielu bibliotekach" (z recenzji wydawniczej, prof.
Grażyna Woroniecka). „W recenzowanej rozprawie podjęty został niezmiernie ważny, jednocześnie z metodologicznego, jak i poznawczego punku widzenia temat, a zarazem nad wyraz niełatwy do realizacji, ponieważ mieszczący się w obszarze zjawisk w szerokim stopniu niejawnych, dziejących się «za kulisami» życia społecznego, a tym samym «trudno przystępnych» badawczo".
z recenzji rozprawy doktorskiej, prof. Danuta Walczak-Duraj