stanowczym celem publikacji jest ukazanie zjawiska migracji z perspektywy pań przez uwzględnienie ich subiektywnych doświadczeń w rozmaitych sferach migracyjnego życia, począwszy od początkowych wyborów i wyobrażeń, poprzez budowanie i podtrzymywanie sieci migranckich, negocjowanie własnej pozycji w relacjach z pracodawcami, aż po rolę Kościoła i religii.
Na temat coraz bardziej intensywnego w ostatnich dekadach strumienia migracji zarobkowych z Polski do Włoch powstało niedużo opracowań naukowych, książka stanowi zatem wyraźne uzupełnienie istniejącej luki.
dobór kobiety jako głównej bohaterki badań podyktowany był z reguły specyfiką migracji z Polski do Włoch, silnie sfeminizowanej i cyrkulacyjnej. Niniejsza monografia wpisuje się w nurt ujęcia kompensacyjnego, dodatkowego niedostatek wiedzy o migracjach pań, łączy więc obszary badawcze z zakresu studiów migracyjnych i studiów nad płcią kulturową.
Agnieszka małek – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii, pracuje w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Specjalizuje się w problematyce migracji międzynarodowych oraz społeczno-kulturowej tożsamości płci.