Walorem książki jest ukazanie złożoności pracoholizmu. Z badań Diany Malinowskiej wynika, że stanowi on syndrom składający się z przeróżnych współwystępujących komponentów skupionych wokół zachowania, myślenia i emocji.
Autorka analizuje to zjawisko, opisując przeróżne sposoby jego ujmowania: jako patologiczne oraz względnie normalne. Pokazuje ponadto zróżnicowane skutki pracoholizmu, które obejmują funkcjonowanie pracoholików w obszarze osobistym, rodzinnym i zawodowym.
W relacjonowanych autorskich badaniach poszukiwano na dodatek odpowiedzi na pytanie: dlaczego ludzie stają się pracoholikami? Autorka udziela jej, wskazując na pokaźne znaczenie celów dotyczących osiągnięć zawodowych i przekraczania własnych możliwości, pozycji wartości estetycznych i moralnych w hierarchii wartości osoby, kryzysu w wartościowaniu oraz orientacji autonomicznej i pozaosobowej znamionujących motywację pracoholików.
Pracoholizm jest współcześnie symptomem zachowania charakterystycznym dla pracy, ale też ciągle słabo rozpoznanym, domagającym się gruntownego wyjaśnienia od strony mechanizmów psychologicznych. Wyjaśnienie to pozostaje jednak na poziomie intensywnych badań opisowych, którym brak spójnego zaplecza teoretycznego.
Problematykę pracoholizmu podejmuje w Polsce nieliczna grupa badaczy, a kolejne eksploracje empiryczne i próby analizy wydają się nad wyraz pożądane i {pomocn|przydatn)e w psychoterapii zmagającej się od dłuższego czasu z problemem tego typu uzależnienia.
Monografia Diany Malinowskiej jest więc publikacją potrzebną z uwagi na konieczność zarówno tworzenia nowych modeli motywacji do pracy, konstruowania koncepcji wyjaśniających, jak i doskonalenia działań organizacyjnych i naprawczych.
Z recenzji prof. Dr hab. Aleksandry Tokarz