Problematyka podjęta w tej książce zdaje się być nieuchronnym punktem, do którego myślenie filozoficzne – gwoli zupełności swoich prób opisu i wyjaśniania rzeczywistości – musi dojść. Szczególnie w ontologii pytanie o absolutny wymiar bytu jawi się jako palące.
Kwestia natury Boga, a także Jego relacji do pozaboskiej transcendencji (a w szczególności do człowieka) narzuca się przy tym z całą ostrością – chociażby jako przeciwwaga dla rozwiązania materialistycznego.
Nie myślałbym o publikacji tej książki, gdyby nie przypuszczenie, iż prowadzone wyżej spekulacje – mimo bronicznej niekonkluzywności i dramatycznej niepewności co do natury Boga? niosą ze sobą pewną wiedzę o świecie i człowieku, który zmaga się z problematem Absolutnego i Nieskończonego.
Pomimo bowiem sceptycznego podejrzenia, że prowadzone wyżej rozważania nie dają bezawaryjnej wiedzy o Bogu oraz niewiele rozstrzygają, można uznać, że przynajmniej porządkują one pewne obszary ontologicznego myślenia o świecie realnym w rozmiarze jego odniesienia do Boskiego absolutu.
[Autor] „Zaprezentowana „Ontologia Boga" (…) reprezentuje wyjątkowo wysoki poziom naukowy. Rozprawa posiada wyraźnie sprecyzowany problem, którego rozwiązaniu przyporządkowany jest jasny, logiczny układ rozdziałów i paragrafów.
Chciałbym podkreślić, iż to „zmaganie" się charakteryzuje się dwiema ważnymi cechami: źródłowością i analitycznością (…) To monumentalna praca, w której zawarto sporo znacznych i ciekawych filozoficzno-teologicznych treści dotyczących istnienia i natury Absolutu (…) Rozprawa przygotowana poprzez prof.
producent Łagosza mieści się bez dwóch zdań wśród 25% najlepszych tego typu książek znanych mi w literaturze polskiej jak i zagranicznej". [z recenzji ks. Dr. Hab. Pawła Mazanki, prof. Ucz. UKSW] „Chciałbym od razu na wstępie wyróżnić, iż odpowiada mi osobiście równocześnie fason zaprezentowanej pracy, jak i sposób jej przeprowadzenia.
Jestem bowiem zdania, że filozofia w dalszym ciągu jest rozpatrywaniem znacznych problemów i nie można jej sprowadzać jedynie do analitycznego rozmiaru ukazywania albo opisywania jakichś jednocześnie historycznych, jak i problemowych zagadnień, które nie zostały jeszcze przebadane.
Z tego względu szczególnie spodobał mi się zamysł zmierzenia się z wielkim problemem Boga (…) Autor wyjątkowo klarownie i przekonująco skonstruował poszczególne rozdziały monografii, co pozwala choćby mniej wprawnemu czytelnikowi na zrozumiałą lekturę dzieła (…)".
[z recenzji dr. Hab. Jacka Surzyna] O autorze Profesor Marek Łagosz pracuje w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie kieruje Zakładem Ontologii i Filozofii Przyrody. Dotychczas opublikował sześć książek: Znaczenie i prawda.
Rozważania o Fregowskiej semantyce zdań (Wrocław 2000), Brzytwa Ockhama a wykazywanie nieistnienia (Wrocław 2002), Realność czasu (Wrocław 2007), Marks. Praca i czas. Wartość czasu w ekonomii i moralności (Warszawa 2012), O świadomości.
Fenomenologia zjawisk umysłowych (Kęty 2016), Ontologia. Materializm i jego granice (Kraków 2019). Autor licznych publikacji m.in. W „Filozofii Nauki", „Kwartalniku Filozoficznym", „Przeglądzie Filozoficznym – Nowej linii", „Ruchu Filozoficznym", „Principiach", „Filozofii i nauce.
Studiach filozoficznych i interdyscyplinarnych", „Studia Philosophiae Christianae", a także „Studia Philosophica Wratislaviensia". Interesuje się ontologią, epistemologią, filozofią nauki, filozofią analityczną, filozofią Karola Marksa, fenomenologią, a także filozofią Boga.