Książka Aleksandry Derry jest oryginalnym zbiorem tekstów, które rozwijają polską filozofię nauki z perspektywy feministycznej. […] Autorka punktuje dotychczasową filozofię nauki, która jest ślepa na perspektywę poznawczą i innych grup marginalizowanych, np.
ludzi biednych czy niebiałych oraz na krzywdy, do których nauka się przyczynia, będąc uwikłana w relacje władzy, działając z perspektywy i w interesie grup uprzywilejowanych. Równocześnie Autorka ujawnia swoje usytuowanie poznawcze, nie ukrywając się za stylistyką pozornej obiektywności, jej podejście jestnowoczesnym feminizmem intersekcjonalnym (płeć nie jest jedynym czynnikiem dyskryminującym), zmienia założenia konwencjonalnego feminizmu (binarne pojęcie płci, antropocentryzm) i eksponuje wagę problemów klimatycznych.
Prezentowane teksty dają nie tylko adekwatny i bardzo ciekawy obraz rozwoju myśli feministycznej w ogóle oraz najnowszych jej trendów i recepcji feminizmu w Polsce. Zbiór ten doskonale ilustruje dodatkowo rozwój intelektualny autorki, która jest jedną z najszczególniej aktywnych polskich filozofek-feministek.