\n\nPrzedmiotem pracy jest analiza polskiego prawa administracyjnego w zakresie opieki paliatywnej. \n\nZasadnicza część tej analizy polega na określeniu pozycji prawnej człowieka w stanie terminalnym, w tym m.in.:\n • jego sytuacji administracyjnoprawnej w świetle zasady poszanowania i ochrony godności ludzkiej;\n • zapewnienia opieki paliatywnej oraz poprawa jakości życia człowieka w stanie terminalnym jako zadania administracji publicznej; \n • praw człowieka w stanie terminalnym wobec innych praw pacjenta.
\n\nKsiążka asygnowana jest dla osób zawodowo i naukowo zajmujących się prawem administracyjnym i medycznym. Zainteresuje pracowników służby zdrowia i podmiotów związanych ze środowiskiem opieki paliatywnej, m.in.
hospicjów i domów pomocy społecznej. \n\n„Autor podjął się opracowania zagadnienia szczególnie pokaźnego nie tylko w swym wymiarze teoretycznym, lecz także, co jednakowo (jeśli nie bardziej) pokaźne, w rozmiarze ergonomicznym.
\n (…) Tłem analizy jest przyrodzona godność człowieka, będąca podstawą prawa do opieki paliatywnej. Poszanowanie i ochrona godności ludzkiej stanowią konstytucyjny obowiązek nałożony na władze publiczne.
Obowiązek ten zatem powinien wyrazić się w określonych prawnych powinnościach państwa wobec człowieka w stanie terminalnym. (…) Autor porusza zatem tematy niełatwe, a czyni to na niezwykle wysokim poziomie merytorycznym, równocześnie z dużą wrażliwością, jakże niezbędną przy takich kwestiach".\n (dr hab.
Magdalena minimalnecka-Łyszczek, prof. UEK, fragment recenzji)