Polska część Zalewu Wiślanego powinna być dla naszego kraju jednym z podstawowych obszarów współpracy międzynarodowej z Rosją, a mocno obwodem kaliningradzkim. W tym kontekście należy bezwzględnie pamiętać, że granica pomiędzy RP a FR jest ponadto granicą Unii Europejskiej.
Jest to nad wyraz pokaźne – bowiem ostatnie doświadczenia Polski związane z sytuacją na granicy z Białorusią są niezwykle niepokojące. Mimo tego politycznie i gospodarczo nie wolno nam się odciąć od Bałtyku (Zalew Wiślany jest co prawda morzem wewnętrznym, lecz mimo wszystko pozostaje jego częścią).
Zatem zdrowy rozsądek, aktywność polityczna i gospodarcza w tym regionie może, a choćby powinna, nad wyraz wzmocnić pozycję Polski. Będzie wyrazem i przykładem zdrowego instynktu oraz niezależnego, a choćby przenikliwego działania.
wyraźna jest oferta pogłębienia więzi bałtyckich z inicjatywą dalej idącej formuły wzajemnego zbliżenia na płaszczyźnie wspólnych interesów politycznych, gospodarczych, kulturowych i naturalnych. (...) Zatem oferowana monografia jest formą dyskursu naukowego na temat szeroko pojmowanego sukcesu, a w zasadzie szukania drogi porozumienia wraz z koniecznymi rozwiązaniami, żeby sukces osiągnąć – i nie tylko w skali lokalnej,jeszcze w międzynarodowej.
(...) W niniejszej monografii problematyka związana zwykle z historycznym oglądem wybranych wydarzeń w obrębie akwenu Zalewu Wiślanego, a także dodaniem analiz politologicznych, pokazywana jest przez pryzmat aspektów kulturowych, społecznych, ekonomicznych i politycznych.
Sześciu autorów artykułów reprezentuje przeróżne dyscypliny nauk humanistycznych i społecznych; są wśród nich politolodzy, historyk i prawnicy.