\n\nW komentarzu w dostępny sposób omówiono przepisy dotyczące zawodu lekarza i lekarza dentysty – zasady i standardy jego wykonywania i powinności i obowiązki związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych.
Przedstawiono wymogi i warunki uzyskiwania prawa realizowania zawodu lekarza oraz sytuacje wywołujące jego czasowe zawieszenie lub utratę. Ponadto omówiono problematykę dopuszczenia do wykonywania w Polsce zawodu lekarza tych osób, które ukończyły studia medyczne za granicą, nie tylko w innych krajach Unii Europejskiej, ale także w tzw.
państwach trzecich. Wyjaśniono przepisy prawa unijnego związane z wzajemnym uznawaniem kwalifikacji i swobodnym przepływem usług medycznych. \n\nW najnowszym wydaniu omówiono zmiany systemu kształcenia lekarzy dotyczące zasad przeprowadzania Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego oraz kształcenia podyplomowego lekarzy w postaci podyplomowego stażu, szkolenia specjalizacyjnego, Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego i innych form fachowego rozwoju.
Uwzględniono ponadto nowe regulacje dotyczące zasad przeprowadzania eksperymentów medycznych na ludziach, związane z funkcjonowaniem opieki zdrowotnej podczas pandemii COVID-19 i dopuszczeniem ukraińskiego personelu medycznego do realizowania zawodu w Polsce.
\n\nKomentarz jest dziełem zarówno wykładowców akademickich, jak i prawników praktyków – wybitnych znawców prawa medycznego w Polsce. Większość autorów zajmuje też własne stanowisko w kwestiach wątpliwych albo spornych, zwykle szeroko i przekonująco je uzasadniając.
\n\nPublikacja jest dedykowana dla lekarzy i lekarzy dentystów, przyszłych adeptów tych zawodów, organów samorządu zawodowego lekarzy i pacjentów. Będzie także ważnym źródłem informacji dla prawników praktyków: sędziów, adwokatów, radców prawnych i prokuratorów w sprawach dotyczących problematyki lekarskiej i medycznej.