Przedstawiona publikacja to zbiór artykułów poświęconych humanistycznym i społecznym refleksjom naukowym nad zjawiskiem sportu. A ponieważ zjawisko to wciąż (mimo wyraźnej poprawy stanu rzeczy w ostatnich dwóch dziesięcioleciach) nie jest w Polsce wystarczająco przebadane naukowo, każdy projekt tego typu stanowi powiększenie naukowej wiedzy na ten temat.
W kilku artykułach tomu pojawiają się porównawcze, multilateralne metody demonstrujenia i analizowania cząstkowych tematów problemowych, co umożliwia potrzebną relatywizację i właściwe wyważenie formułowanych wniosków.
Cenne jest umiejscowienie wielu pomieszczonych w tomie analiz w szerokim kontekście społeczno-kutrowym, pozwalające wykazać wieloaspektowy charakter współczesnego zjawiska sportu. Formułowane w wielu artykułach wnioski stanowią pionierskie spostrzeżenia, tym cenniejsze, iż wynikające z badań materiałowych.
Godne podkreślenia jest również zebranie w jednym tomie rozważań nie tylko językoznawczych (choć jest ich większość), ale także komunikologicznych, filmoznawczych, pedagogicznych, socjologicznych. Z recenzji