powiększenie dobrobytu społeczeństw, równocześnie w aspekcie materialnym, jak i niematerialnym, wymaga nie tylko rozeznania przyczyn i skutków, lecz także dogłębnego zrozumienia mechanizmów i związków zachodzących pomiędzy tymi obszarami gospodarki, które w obfitym stopniu go tworzą.
Nie bez wpływu na sukces zrównoważonego rozwoju pozostają nierówności dochodowe. Stąd tak ważne jest ich badanie nie tylko w zakresie tendencji ich zmian, ale także w kontekście innych obszarów gospodarki, takich jak: edukacja, zdrowie czy rynek pracy.
W monografii badaniu podlegały związki między systemami instytucjonalnymi rynku pracy i kapitałem ludzkim a nierównościami dochodowymi, które występowały w wybranych krajach Unii Europejskiej w latach 2005–2015.
wyznaczono tendencje występujące w ramach nierówności dochodowych i zidentyfikowano obszary składające się na system instytucjonalny rynku pracy i kapitał ludzki. Na dodatek zbudowano plastikowe mierniki kapitału ludzkiego i rynku pracy, które wykorzystano do analizy korelacji z przeróżnymi miarami nierówności dochodowych.