... Trzeba zawsze pamiętać i rozumieć tę prawdę, iż polityka polska to za każdym razem i tylko polityka w stosunku do Rosji i do Niemiec. Nasza sytuacja geograficzna, stosunek naszych sił do sił sąsiadów przesądziły o tym.
Polityka polska wobec Francji, Anglii, Ameryki czy kogokolwiek bądź na świecie była wyłącznie odblaskiem, wyłącznie rezultatem, jedynie wynikiem naszego stosunku do Rosji i do Niemiec. Prawdę tę o sporo mniej niżeli Piłsudski czy Dmowski rozumiał Beck.
Stanisław Mackiewicz (1896-1966), pseudonim „Cat", polityk, pisarz, publicysta, z wykształcenia prawnik. W czasie pierwszej wojny światowej należał do POW, walczył również w wojnie polsko-bolszewickiej.
W niepodległej Polsce założyciel i redaktor wileńskiego dziennika „Słowo" i działacz grupy wileńskich konserwatystów, tzw. „żubrów kresowych". W latach 1928-1930 poseł na sejm z listy BBWR.
W marcu 1939 osadzony w Berezie Kartuskiej. Po wybuchu II wojny światowej opuścił Polskę. Przeciwnik polityczny gen. Władysława Sikorskiego, w latach 1954-55 premier rządu na uchodźstwie. Wrócił do kraju w 1956, zmarł w Warszawie.
Autor licznych, pełnych polemicznej werwy publikacji, typowo o tematyce politycznej, historyczno-politycznej i literackiej, m.in. Klucz do Piłsudskiego, Myśl w obcęgach, Europa in flagranti, Był bal, Stanisław August i in.