Pewnie nieraz słyszałeś, iż inwestowanie w nieruchomości na wynajem wymaga obfitego kapitału początkowego i nakładów czasowych związanych z ich obsługą, nie mówiąc o kłopotach z nierzetelnymi najemcami. Czy jednak wiesz,posiadając na rachunku maklerskim zaledwie 100 zł, możesz stać się współwłaścicielem hali wynajmowanej dla firmy Amazon, powierzchni serwerowej wykorzystywanej przez Netflixa lub elitarnych apartamentów przeznaczonych na wynajem? Do tego nie musisz martwić się o dobór odpowiedniej nieruchomości ani kwestie związane z jej zarządzaniem.
Tak niski próg wejścia pozwala inwestować również osobom bez obszerniejszego kapitału i zdolności kredytowej. Sygnałem, iż z Twoją inwestycją wszystko jest w porządku, będzie comiesięczny wpływ na konto pochodzący od najemców nieruchomości, których staniesz się współwłaścicielem bez opuszczania własnego domu.
To właśnie REIT-y (real estate investment trust) powstały z myślą o niewielkich inwestorach. Ich największą zaletą i przewagą nad zwykłymi spółkami jest brak podatku dochodowego na poziomie korporacyjnym.
Działają nad wyraz podobnie jak spółki dywidendowe – możesz je kupić, wykorzystując zwykły rachunek maklerski, a potem radować się comiesięcznym przychodem pasywnym. Oczywiście małe kwoty nie pozwolą Ci osiągnąć wolności finansowej, lecz będą w każdym miesiącu zasilały Twój budżet.
W książce w sposób kompleksowy omówiłem działanie REIT-ów. Posługuję się prostymi przykładami i nawiązuję przeważnie do rynku nieruchomości. Ponieważ REIT jest unikalnym typym spółki dywidendowej, dla osób początkujących książka stanie się kompleksowym przewodnikiem w kwestii selekcji zwykłych spółek dywidendowych.
Z książki dowiesz się: – co to są REIT-y; – jakie są wady i atuty inwestowania w REIT-y; – jak selekcjonować REIT-y i spółki dywidendowe; – jak stworzyć portfel REIT-ów i spółek dywidendowych; – jak kreować przychody pasywne i zdobyć wolność finansową, wykorzystując REIT-y i spółki dywidendowe; – co to są arystokraci i czempioni dywidendowi; – jak w sposób automatyczny kupować obszerniejsze pakiety akcji, kiedy są tanie; – jak obliczyć i optymalizować podatki z rynku giełdowego.