ergonomiczny poradnik pisania prac licencjackich i magisterskich z geografii, przygotowany przez wspaniałych Autorów, zawierający wskazówki równocześnie ogólne, dotyczące prac naukowych z rozmaitych dyscyplin naukowych, jak i szczegółowe, uwzględniające specyfikę dziedzin bliskich Autorom– geografii społeczno-ekonomicznej, a także nauk o Ziemi i środowisku.
Napisany jasnym i dostępnym językiem, niewolnym od żartobliwego tonu, na pewno okaże się przydatny w przygotowywaniu i redagowaniu także innych geograficznych testów akademickich, a także prac na stopień z kierunków pokrewnych geografii, na przykład turystyki (turyzmu), gospodarki przestrzennej, ochrony środowiska, studiów miejskich.
Wartością dodaną [tej publikacji] […] szczególnie ważną dla studentów […] jest przedstawienie ergonomicznych wskazówek usprawniających gromadzenie materiału, jego porządkowanie i klasyfikowanie i odnoszących się do w głównej mierze wybieranych przez licencjuszy i magistrantów metod badań (zwłaszcza bonitacji punktowej).
[…] Fragment ten wzbogacają […] liczne przykłady tego jak powinno się poprawnie redagować tekst, a także przykłady niepoprawnej redakcji. Zaczerpnięto je z prac licencjackich i magisterskich, których opiekunami byli Autorzy.
(Z recenzji dr. Hab. Mirosława Mularczyka, prof. UJK) Jest to praca ze wszech miar wybitna, wyjątkowo konieczna, napisana prosto przyswajalnym językiem, „z polotem" standardowym dla obu wybitnych Autorów. […] bez wątpienia […] spotka się z zainteresowaniem nie tylko głównych adresatów – studentów geografii, lecz także promotorów prac licencjackich i magisterskich.
Polecam ją także doktorantom! (Z recenzji dr. Hab. Adama Hibszera) ********* How to Write Geography BA and MA Theses? A Very Practical Guide A practical guide to writing geography BA and MA theses, prepared aby outstanding authors, which contains general guidelines on scientific works from various disciplines as well as detailed advice on the research field of the authors: socio-economic geography and the earth and environmental sciences.
The book, written in clear and accessible language and humorous tone, will certainly prove to be useful in preparing and editing other geographical academic texts as well as theses in the geography related subjects, such as tourism, spatial economics, environmentalism and urban studies.
********* Prof. Florian Plit – geograf, aktualnie emerytowany profesor, w latach 1970–2013 związany z Uniwersytetem Warszawskim. Zajmuje się geografią regionalną (zwłaszcza pustynie i ich pogranicza w Afryce i w Azji) i dydaktyką geografii i metodologią i historią badań geograficznych i badaniami krajobrazów kulturowych.
Członek honorowy Polskiego Towarzystwa Geograficznego i jego kilkuletni przewodniczący. Autor wielu publikacji, w tym kilku podręczników szkolnych i akademickich. Promotor 14 doktoratów i opiekun ponad 100 magisteriów.
Prof. Maciej Jędrusik (ORCID 0000-0003-4438-9639) – profesor na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Geograf regionalny, skupiony na badaniu zjawisk i procesów zachodzących w strefie międzyzwrotnikowej.
Prowadził obserwacje i badania terenowe m.in. Na Kubie, Madagaskarze i mniejszych wyspach Oceanu Indyjskiego, niepokaźnych Antyli, Polinezji i Melanezji. Autor 2 monografii i ponad 150 artykułów naukowych, autor i współautor podręczników szkolnych i akademickich oraz wydawnictw encyklopedycznych.
Promotor 7 doktoratów i opiekun ponad 100 magisteriów.