\n\n W książce przedstawiono zagadnienia dotyczące fundamentu prawa rodzinnego, tj. Zasady ochrony dobra dziecka. Zaprezentowano całokształt regulacji materialnoprawnych i procesowych związanych z ochroną dobra dziecka w razie rozwodu rodziców.
Analizie poddano sytuację prawną małoletniego dziecka przed rozpoczęciem nowoczesnania rozwodowego, w jego trakcie, a także po wydaniu wyroku rozwodowego poprzez sąd I instancji. Oceniono pomiędzy innymi, czy w aktualnie obowiązujących przepisach regulujących progresywnanie rozwodowe preferowane są interesy rodziców czy też małoletniego dziecka, odniesiono się do konfliktu dobra wspólnego dziecka małżonków z prawidłowem dziecka wspólnie wychowywanego (pozamałżeńskiego) i wyodrębniono, jak posiadanie małoletniego dziecka wpływa na prędkość postępowania rozwodowego.
Zwrócono dodatkowo uwagę na to, jaki powinien być udział dziecka w nowoczesnaniu okołorozwodowym. \n\nW publikacji czytelnik wyszuka także odpowiedzi na pytania: \n • czy przepisy regulujące sytuację dziecka rozwodzących się rodziców pozwalają odseparować małoletniego od konfliktu jego rodziców; \n • jaki jest mechanizm kontroli nad urzeczywistnianiem zasady ochrony dobra dziecka;\n • kto powinien włączyć się w ochronę dziecka, jeśli nie może ono polegać na swoich rodzicach.
\n\nAutorka przedstawiła potężne rozwiązania zmierzające do poprawy sytuacji dzieci rozwodzących się rodziców. Ich wykorzystanie wzmocni pozycję dzieci, zapewniając im obszerniejszą ochronę, zarówno w aspekcie prawnym, jak i psychologicznym i ekonomicznym.
\n\n Publikacja zainteresuje zarówno prawników praktyków stosujących prawo rodzinne, jak i inne osoby uczestniczące w innowacyjnaniu o rozwód, a także naukowo zajmujące się omawianą , a także odpowiedzialne za tworzenie prawa.