Książka została poświęcona bezpośrednim inwestycjom zagranicznym (BIZ) i działalności podmiotów z kapitałem zagranicznym w Polsce po II wojnie światowej, a precyzyjniej od końca lat siedemdziesiątych minionego wieku, kiedy podjęto pierwsze próby namawiania inwestorów zagranicznych do prowadzenia działalności gospodarczej w naszym kraju.
Ich wynikiem był niewielki napływ kapitału w postaci BIZ. Nie pozostał on jednak bez znaczenia po 1990 roku. Otwierająca się wówczas na świat gospodarka kraju o dużym nienasyconym rynku, z szerokimi perspektywami rozwoju, aspirującego do Unii Europejskiej wywołała niemałe zainteresowanie inwestorów jako miejsce prowadzenia działalności.
Już w pierwszym dziesięcioleciu Polska stała się liderem w rankingu wartości tego typu inwestycji wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Przedsiębiorstwa z udziałem kapitału zagranicznego zaczęły odgrywać coraz istotniejszą rolę w gospodarce.
Uwzględniając najistotniej aktualne informacje liczbowe, autorzy przedstawili zmiany skali i struktury BIZ w mijającym trzydziestoleciu, miejsca przedsiębiorstw z udziałem kapitału zagranicznego w gospodarce oraz wyniki własnych dociekań naukowych oraz badań innych osób i ośrodków mające na celu rozpoznanie ewolucji determinant wyboru Polski jako miejsca BIZ.
W tym kontekście sformułowali opinie na temat znaczenia bezpośrednich inwestycji dla gospodarki kraju oraz polityki prowadzonej w odniesieniu do kapitału zagranicznego w postaci BIZ.