Książka poświęcona jest krytycznej analizie etnosymbolicznej teorii narodu, której autorem jest zmarły w 2016 roku brytyjski socjolog Anthony D. Smith. Wyszedł on z założenia, iż problematyka narodu i nacjonalizmu wymaga nowego opisu, który przełamie monopol dotychczas obowiązujących paradygmatów, dając możliwość pełniejszego przebadania zjawiska.
Czerpiąc z prac Durkheima, Simmla, Webera, a także historyków z francuskiej szkoły Annales, a także angielskiej historii społecznej, zaproponował własne spojrzenie na genezę i rozwój narodów. W prezentowanej książce autor dokonał próby odtworzenia etnosymbolicznej teorii narodu, próbował także wyśledzić wpływ biografii autora na jego koncepcję.
Głos brytyjskiego uczonego umieszczony został w szerszej dyskusji teoretycznej, jaka toczy się w obrębie nauk społecznych zainteresowanych problematyką narodową. Autor monografii krytycznie analizuje wyróznioną teorię, śledząc inspiracje i zapożyczenia, jak też teoretyczne innowacje, sprawiające, iż etnosymbolizm można zasadnie traktować jako podejście świeże i oryginalne.