Opis wydawcy: Książka dostępnym dla czytelnika językiem pokazuje naukowe podejście do tematu traum wieku dziecięcego. Autorki w trzech rozdziałach tej książki ukazują współczesne zagrożenia dla zdrowia psychicznego dziecka, fizyczne mechanizmy reakcji dziecka na wydarzenia traumatyczne oraz funkcjonalne sposoby i aktywności pomagające dorosłym stworzyć środowisko, które będzie sprzyjało wychodzeniu z traumy.
„Trauma przeżyta przez dziecko w niezwykle wczesnym okresie, kiedy dopiero się ono kształtuje i kiedy to trauma «rzeźbi» jego układ nerwowy, dla wielu rodzin (opiekunów, specjalistów, nauczycieli itp.) bywa wielkim ciężarem.
Ciężar ten jest dodatkowo potęgowany przez pewne błędy popełniane poprzez dorosłych posiadających wpływ na funkcjonowanie dzieci. (…) poprzez tę książkę chcemy pokazać, iż trauma dziecka niekoniecznie jest ciężarem nie do poruszenia.
Chcemy pokazać, iż ten ciężar można podzielić sobie na znikome kawałeczki i dając czas sobie i dziecku malutkimi kroczkami na bieżąco dopasowywać i leczyć pojawiające się traumatyczne reakcje. Z każdego dziecka wyrasta kiedyś dorosły.
Mamy więc nadzieję, iż nasza książka będzie dla Was drogowskazem, kierunkiem jaki trzeba obrać, by aktywnie wspierać prewencję powstawania zaburzeń post-traumatycznych i zaburzeń dysocjacyjnych w przyszłości." – fragment wprowadzenia