Monografia zbiorowa „Bajka ludowa i nie-ludowa w badaniach interdyscyplinarnych" stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób współcześnie pojmuje się i bada bajkę ludową. To proste pytanie nie jest bezzasadne, jako iż zainteresowanie bajką w ostatnich czasach wydaje się szerokie.
Powstaje niemało filmów, spektakli i książek odwołujących się już w nagłówkach do tytułowej kategorii,nieraz trudno znaleźć pomiędzy nimi jakieś bliższe związki poza daleko idącymi skojarzeniami z czarami, cudownością i niezwykłością.
Być może w takim szerokim rozumieniu terminu jest zauważalny zwrot ku pierwotnemu znaczeniu słowa bajka, czyli bajać, kłamać, opowiadać nieprawdy. Pragnąc bliżej przyjrzeć się istocie tego problemu, zaproszono do zaprezentowania wyników swoich badań nad bajką 18 przedstawicieli różnorodnych dyscyplin (folklorystów, etnologów, kulturoznawców, literaturoznawców, teatrologów, filozofów, pedagogów), aby zobaczyć z ich perspektyw, czym jest bajka, co w rzeczywistości kryje się pod tym pojęciem i jakimi narzędziami można tę kategorię badać.