\n\nW monografii przeanalizowano wybrane zagadnienia z okresu 30 lat funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego, a więc od rozpoczęcia jego działalności. Przedstawiono ewolucję rozwiązań ustrojowych formujących model funkcjonowania Trybunału, jego rolę jako strażnika ochrony wolności i praw konstytucyjnych oraz ustrojową pozycję Trybunału w polskim porządku prawnym i oddziaływanie jego orzecznictwa w kontekście integracji Polski w ramach Unii Europejskiej.
Zwrócono uwagę na problematykę obecnych zagrożeń nie tylko w aspekcie respektowania zasad poprawnej legislacji, ale także poszanowania demokracji i znaczącą rozbieżność między rozumieniem istoty współczesnego konstytucjonalizmu, rządów prawa, demokracji konstytucyjnej i praw człowieka poprzez większość parlamentarną a wszystkich pozostałych uczestników fundamentalnego sporu o konstytucyjny status Trybunału Konstytucyjnego.
\n \n Autorami książki są renomowane autorytety prawnicze, konstytucjonaliści, sędziowie Trybunału Konstytucyjnego. \n \n "Chodzi mianowicie o rolę Trybunału Konstytucyjnego jako strażnika wartości konstytucyjnych i praw człowieka, których respektowanie wyznacza granice władzy demokratycznej, a zarazem określa tożsamość demokratycznego państwa prawnego.
[...] Sądownictwo konstytucyjne czerpie swą legitymację i sens ustrojowy z właściwej demokracji konstytucyjnej zasady, w myśl której prawa człowieka nie są darem władzy sprawowanej poprzez większość, ale ich źródłem jest przyrodzona i niezbywalna godność człowieka".
\n\nZ Wprowadzenia, Ryszard Piotrowski, Andrzej Szmyt