\n\nRozwój sieci komputerowych w skali globalnej stanowczo wpływa na struktury przedsiębiorstw i tworzenie modeli biznesowych, cechujących się „dematerializacją" oraz ograniczającym się znaczeniem fizycznej lokalizacji czynników produkcji.
Rozważania zawarte w monografii skupiają się zatem na współczesnym rozumieniu znaczenia i zakresu jurysdykcji podatkowej państwa. \n\nKluczowym pytaniem, na które autor stara się odpowiedzieć w książce jest to, czy konstrukcja prawna węzłowych instytucji podatkowych zakorzenionych w przepisach międzynarodowego prawa podatkowego w należytym stopniu gwarantuje realizację fiskalnych celów polityki podatkowej i przeciwdziała transgranicznemu unikaniu opodatkowania.
\n\n W książce zostały omówione m.in. Takie zagadnienia jak: pojęcie i zasięg jurysdykcji podatkowej państwa, zasady międzynarodowego opodatkowania dochodu, międzynarodowe podwójne opodatkowanie, rezydencja podatkowania w odniesieniu do osób fizycznych i spółek, modele konwencji podatkowych, cyfryzacja działalności gospodarczej.
\n\n Adresaci:\nKsiążka jest dedykowana dla wszystkich, którzy w praktyce i bieżącym doradztwie stykają się z tematyką międzynarodowego prawa podatkowego: sędziów, adwokatów, radców prawnych i doradców podatkowych.
Może dodatkowo stanowić cenną pomoc dla pracowników naukowych i studentów.