\n\nKsiążka gromadzi zbór tekstów prezentujących przeróżne aspekty rozwoju prawa polskiego z perspektywy 100-lecia odzyskania niepodległości. Podstawę opracowań stanowią referaty wygłoszone na XIX Konferencji Naukowej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Struktura książki nawiązuje do przebiegu wydarzenia. Czytelnik też zapis dyskusji z obu dni Konferencji. \n\n Prezentowane artykuły odnoszą się do najróżniejszych zagadnień: praw podstawowych, kwestii konstytucyjnych, prawa cywilnego, prawa karnego, problematyki społecznej, regulacji międzynarodowych.
\n\nW książce znalazły się teksty m.in. Dotyczące miejsca kobiety w prawie, polskiego prawa kosmicznego, polskiego rynku kapitałowego, nowoczesności gospodarki, etyki sędziowskiej czy zakazu handlu w niedziele i święta.
\n\nOpracowania historyczne pozwalają zrozumieć dzisiejszy stan prawny i przyczyny regulacji, co ma znaczenie nawet w kontekście wykładni. Z kolei teksty koncentrujące się na współczesności i przyszłości, czyli dotyczące wyzwań stojących przed systemem prawnym, nieraz odnoszą się jeszcze do tradycji, doświadczeń oraz ewolucji poszczególnych rozwiązań prawnych.
\n\n Adresaci:\nKsiążka zainteresuje pracowników naukowych zajmujących się historią prawa, a także osoby zaangażowane w rozważania i dyskusje na temat dzisiejszego stanu państwa i prawa, a także ich przyszłości.
\n\nAutorami tekstów są czołowi przedstawiciele nauki – pracownicy i doktoranci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz akcentujący się studenci.