Postęp cywilizacyjny ma różnorodne oblicza: z jednej strony wznosi jakość i komfort życia, z drugiej - tworzy niemało zagrożeń, prawie lub całkowicie nieznanych naszym przodkom. Z presji, wiecznego pośpiechu, samotności w tłumie wyrastają: stres, depresja, wypalenie. Stajemy się nerwowi, nadpobudliwi, a to przekłada się na funkcjonowanie organizmu, który traci swoją naturalną niepodatność, słabnie i szybciej się starzeje.
W mniejszym albo pokaźniejszym stopniu wszyscy jesteśmy narażeni na wpływ negatywnych aspektów współczesnego stylu życia. Stąd popularność produktów i zjawisk, które opisuje się jako "eko", "naturalne", "slow" itp. Niejednokrotnie wynika ona jedynie z mody albo jest konsekwencją kampanii marketingowej - trudno wówczas mówić o rzeczywistym wpływie tych produktów na zdrowie. W gąszczu tego typu propozycji znaleźć można tylko jedno bezawaryjne antidotum: las. Każdy zna kojące uczucie spokoju, które ogarnia człowieka niemal natychmiast, gdy zanurzy się w leśną gęstwinę. Autorka książki przekonuje, iż taka reakcja jest zupełnie naturalna - poprzez setki tysięcy lat nasze mechanizmy obronne kształtowały się w warunkach, którym bliżej do puszczy niżeli zatłoczonego miasta. Gdy wchodzimy pomiędzy drzewa, podświadomość podpowiada nam, iż oto wracamy do naturalnego habitatu.
Książka Nerwy w las pomoże Ci zrozumieć, na czym polega terapia lasem, dlaczego las dobrze wpływa na kondycję psychofizyczną i w jaki sposób oddziałuje na zmysły, psychikę, pracę mózgu czy oporność. Poznasz także rozmaite typy leśnej aktywności, dopasowane do każdej pory roku i zmiennych warunków.
Las jest ogromną, mądrą księgą, z której możemy nauczyć się wielu koniecznych rzeczy. Jest dziełem sztuki oryginalnym i niepodrabialnym. Żywym organizmem, apteką, namacalnym układem światów bąbelkowych i przyjacielem. Workiem baśni, źródłem archetypów, lęków i pokrzepień. Kontekstem.
fragment książki
Las - miejsce nieodgadnione, czasem trochę straszne, lecz częściej przychylne, dające schronienie i, jak się okazuje, leczące. Książka dr Katarzyny Simonienko odkrywa rozmaite oblicza lasu, autorka prowadzi nas za rękę i przybliża nam jego niezwykłe właściwości i wpływ na nasze życie.
prof. Dr hab. N. Med. Agata Szulc - psychiatra, kierownik Kliniki Psychiatrycznej Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM
Książka Nerwy w las autorstwa dr Katarzyny Simonienko jest głęboko zanurzona we współczesnym życiu każdego z nas. To stanowczo nie jest jednowymiarowy poradnik oferujący uproszczone i nierealistyczne rozwiązania problemów codziennego życia rodzaju: idź do lasu i poczuj magię drzew. To dzieło, które opisuje sieć ukrytych połączeń wymienionych obszarów wiedzy, tka kobierzec nieznanych nam i nieoczywistych połączeń, żeby doradzać, leczyć, oferować pomoc.
Dr n. Med. Sławomir Murawiec - psychiatra, psychoterapeuta, redaktor naczelny kw...