\n\nPoradnik stanowi kompleksową analizę nowej instytucji prawa samorządowego jaką jest raport o stanie gminy, powiatu oraz województwa, wprowadzonej przepisami ustawy z 11.01.2018 r. O zmianie niektórych ustaw w celu powiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych.
Raport ten jest kompleksowym podsumowaniem działalności organu wykonawczego danej jednostki za rok ubiegły, praktycznie na każdym polu jego aktywności. \n\nW publikacji w poręczny sposób zaprezentowano i przeanalizowano nie tylko samo pojęcie, istotę i cel raportu,ponadto procedurę jego rozpatrywania, na którą składają się takie etapy.
\n\n Publikacja składa się z pięciu rozdziałów: w rozdziale I przedstawiono pojęcie, istotę, a także cel raportu o stanie jednostki samorządu terytorialnego; rozdział II poświęcony został w sposób kompleksowy treści raportu; w rozdziale III przedstawiono procedurę przygotowania raportu; dwa ostatnie rozdziały dotyczą z kolei przebiegu debaty nad raportem (rozdział IV) oraz wieńczącej tę debatę procedury udzielenia wotum zaufania (rozdział V).
\n\nDodatkowym walorem książki są dołączone do niej wzory dokumentów, które ułatwią poprawne przeprowadzenie procedury rozpatrywania raportu o stanie gminy, powiatu, województwa. \n\n Adresaci:\nPublikacja jest asygnowana dla przedstawicieli organów wykonawczych jednostek samorządu terytorialnego odpowiedzialnych za przygotowanie i przedstawienie raportu, tj.
wójtów, burmistrzów i prezydentów miast i członków zarządu powiatu i województwa, a także sekretarzy tychże jednostek samorządu terytorialnego.