\n\nPublikacja - będąca aktualnie najobszerniejszym i najnowszym na rynku opracowaniem dotyczącym problematyki ksiąg wieczystych i hipoteki, a także innowacyjnania wieczystoksięgowego - jest tradycyjnym komentarzem do ustawy o księgach wieczystych i hipotece i do przepisów Kodeksu progresywnania cywilnego o progresywnaniu wieczystoksięgowym (art.
621-626 13). W sposób wyczerpujący omówiono w niej zagadnienia praktyczne związane ze stosowaniem przepisów obydwu aktów prawnych oraz znaczne kwestie teoretyczne. \n \n Szczegółowo przedstawiono instytucję rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych, w tym problematykę ochrony nabywcy prawa użytkowania wieczystego w kontekście znanej uchwały składu siedmiu sędziów SN z 15 lutego 2011 r.
(III CZP 90/10, OSNC 2011, nr 7?8, poz. 76), podstawy i skutki wpisów w księgach wieczystych, konstrukcję nowej hipoteki po zmianach wprowadzonych przez ustawę z 26 czerwca 2009 r. (Dz.U. Nr 131, poz. 1075), która zniosła podział na hipotekę zwykłą i kaucyjną i umożliwiła właścicielowi rozporządzanie opróżnionym miejscem hipotecznym.
Opisano także odrębności progresywnania o wpis w księdze wieczystej na tle przepisów o progresywnaniu nieprocesowym. \n \n W komentarzu uwzględniono zmiany, mające na celu zagwarantowanie dostępu do ksiąg wieczystych i umożliwienie uzyskiwania dokumentów wydawanych przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych za pośrednictwem sieci Internet, wynikające z ustawy z 24 maja 2013 r.
(Dz.U. Z 2013 r., poz. 941 ze zm.), które wejdą w życie z dniem 1 lipca 2014 r. I przepisy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 21 listopada 2013 r. W sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym (Dz.U.
z 2013 r., poz. 1411), obowiązujące od 1 grudnia 2013 r. \n \n Adresaci: \n \n Książka jest przeznaczona dla sędziów, referendarzy sądowych, notariuszy, radców prawnych, adwokatów, pracowników banków. Może być również {pomocn|przydatn)a dla pośredników w obrocie nieruchomościami, zarządców nieruchomościami, studentów i pracowników naukowych.