\n\nW monografii przedstawiono w sposób kompleksowy problematykę odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy i innych podmiotów zatrudniających za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu pracowniczym i niepracowniczym.
\n\nRozważania dotyczą m.in. Pojęć dyskryminacji bezpośredniej i pośredniej, molestowania, a także molestowania seksualnego. Koncentrują się jednak z reguły wokół węzłowych zagadnień, takich jak: zasada i przesłanki odpowiedzialności, zakres naprawiania szkody, reżim odpowiedzialności, funkcje odpowiedzialności, sposób ustalenia szkody, ciężar dowodu, zbieg roszczeń odszkodowawczych.
\n\nW pracy zostały omówione unormowania z zakresu europejskiego prawa antydyskryminacyjnego, zawarto w niej na dodatek wątki prawnoporównawcze i liczne odesłania do dorobku doktryny i orzecznictwa. Autorka podejmuje na dodatek zagadnienia, które dotychczas nie zostały opracowane w literaturze przedmiotu, np.
kwestię ustalenia wysokości odszkodowania za naruszenie zasady równego traktowania. \n\n Adresaci: \n\nPublikacja jest skierowana do prawników praktyków: adwokatów, radców prawnych, sędziów oraz pracodawców, pracowników działów kadr oraz przedstawicieli nauki, z reguły prawa pracy.