Obecne wydanie uwzględnia bieżące kwestie związane z Unią Europejską, m.in. Odnosi się do nowych wyzwań, z jakim skonfrontowana została Unia Europejska. Uwzględniono więc, zwłaszcza w rozdziałach dotyczących unijnych instytucji, wystąpienie z UE Zjednoczonego Królestwa, które miało miejsce 31 stycznia 2020 r. Po przeprowadzonych w maju 2019 r. Wyborach rozpoczęła się nowa kadencja Parlamentu Europejskiego obejmująca lata 2019-2024, a także powołana została pod koniec 2019 r. Nowa Komisja Europejska. W ostatnich latach stopniowo, ale konsekwentnie realizowana jest konsolidacja strefy euro, stając się w coraz większym stopniu punktem odniesienia dla reform ustroju całej Unii Europejskiej. Autorzy zwracają uwagę ponadto na narastające pokaźny wokół stanu praworządności w niektórych państwach członkowskich.
Szóste wydanie podręcznika nie przynosi obszerniejszych zmian w jego strukturze, która uległa głębokiej zmianie w poprzednim wydaniu. Celem wówczas wprowadzonych modyfikacji było dopasowanie struktury podręcznika do potrzeb wykładu akademickiego. Nasze doświadczenia z ostatnich trzech lat wskazują na to, że modyfikacje te sprawdziły się w praktyce.
Adresaci:
Publikacja asygnowana jest typowo dla studentów prawa i administracji oraz ekonomii, politologii, europeistyki i stosunków międzynarodowych. Zainteresuje ponadto polityków i urzędników zajmujących się problematyką funkcjonowania UE.