W komentarzu przeprowadzono szczegółową analizę praw i obowiązków nauczycieli określonych w przepisach ustawy - Karta Nauczyciela, w tym m.in. Takie zagadnienia jak: nawiązanie, zmiana i rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem, wymagania kwalifikacyjne nauczycieli, warunki pracy oraz wynagrodzenia, nagrody i odznaczenia nauczycieli, uprawnienia socjalne i urlopy, rozwój zawodowy, odpowiedzialność dyscyplinarna nauczycieli.
W najnowszym 10. Wydaniu komentarza omówiono zmiany wynikające z nowelizacji ustawy - Karta Nauczyciela zawarte w ustawie z 16.12. 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe, która obowiązuje od 1.09.2017 r.
Zmiany dotyczą m.in. Powiązania oceny pracy nauczyciela z systemem awansu zawodowego i uszczegółowienia zasad jej dokonywania, doprecyzowania, że w ramach innych zajęć i czynności wynikających z zadań statutowych szkoły, nauczyciel nie prowadzi zajęć świetlicowych i zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, oraz doskonalenia zawodowego nauczycieli za granicą.
w dodatku, w publikacji uwzględniono nowelizacje wprowadzone ustawą z 27.10.2017 r. O finansowaniu zadań oświatowych obowiązujące od 1.01.2018 r. I zmiany przyszłe, które wejdą w życie 1.09.2018 r. I 1.01.2019 r.
Zmiany, które weszły w życie 1 stycznia 2018 r. Obejmują: wymóg zatrudnienia nauczycieli na podstawie umowy o pracę w szkołach i placówkach niepublicznych, zmiany w zakresie wymiaru urlopu wypoczynkowego dyrektora szkoły, jego zastępcy i innych nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze w szkole, wprowadzenie zapisu umożliwiającego przyznanie nauczycielowi tzw.
urlopu dopełniającego, zmiany w zakresie uprawnień związanych z rodzicielstwem, dotyczące zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 14, zmiany w zasadach udzielania urlopu dla poratowania zdrowia.
wprowadzenia nowego składnika wynagrodzenia - dodatku za wyróżniającą pracę. Zmiany, które wejdą w życie 1 września 2018 r. Dotyczą: oceny pracy nauczyciela i dyrektora, awansu zawodowego nauczycieli, nawiązania, zmiany i rozwiązania stosunku pracy, rozmiaru czasu pracy nauczyciela, Zmiany, które wejdą w życie 1 stycznia 2019 r.
dotyczą finansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli. Oprócz omówienia przepisów zawiera także bogate orzecznictwo sądów administracyjnych oraz cywilnych. Autorzy wskazują realne interpretacje budzących wątpliwości przepisów.
W wielu przypadkach ukazano ewolucję brzmienia poszczególnych przepisów od wejścia w życie ustawy. Komentarz jest dziełem specjalistów - radców prawnych, posiadających wieloletnie doświadczenie zdobyte w trakcie pracy w obsłudze prawnej administracji oświatowej.
Dzięki bogatej wiedzy ergonomicznej autorów, nieraz w orzecznictwie polskich sądów powoływano się na poglądy zawarte w przedmiotowym komentarzu. Adresaci: Komentarz przeznaczony jest dla dyrektorów szkół i placówek oświatowych, pracowników samorządowych, kuratorów oświaty, a także wszelkich zainteresowanych motywem oświatową Przeczytaj wywiad z autorką >>>