Jak można nauczyć się zarządzania? Czy wiedza zdobywana w trakcie studiów jest przydatna? Co trzeba wiedzieć, by móc uchodzić za profesjonalistę?
By odpowiedzieć na te pytania, Karolina J. Dudek analizuje opowieści studentów i absolwentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Jakich dokonywali wyborów? Czego i gdzie się uczyli? Czego nauczyło ich życie organizacyjne? To nie tylko barwne opisy pierwszych doświadczeń zawodowych, ale także niemało użytecznych porad i przestróg. Wnikliwa analiza prezentuje struktury wiedzy ludzi odpowiedzialnych za procesy ekonomiczne i gospodarcze. Autorka proponuje prekursorskie ujęcie pojmowania i badania wiedzy fachowej, wykorzystujące koncepcje uczenia się poprzez doświadczenie, a także wiedzy wytwarzanej poprzez zbiorowości w sieciach wiedzy.
„wyraźnym walorem książki jest wejście na pola badawcze, które w warunkach polskich są słabo rozpoznane, a jej cele i sposób ich realizacji posiadają w obfitej mierze charakter prekursorski. Wyróżnia ją dobra budowa, osadzenie w perspektywicznych podejściach teoretycznych, wielka kultura metodologiczna i ciekawa analiza empiryczna. Rezultatem badań jest rekonstrukcja wiedzy akademickiej konfrontowanej z językiem i narracją „wiedzy ukrytej” stworzonej w obszernych korporacjach gospodarczych, która ma pokaźne konsekwencje także dla przyszłości nauki i dydaktyki zarządzania, a także standardów corporate governance w przedsiębiorstwach”.
prof. Dr hab. Krzysztof Jasiecki