Wydaje się, iż po okresie wzmożonej uwagi krytyków i badaczy literatury obejmującej dzieła Wierzyńskiego i Skamandra […] twórczość skamandrytów nie zadowala się aktualnie szczególnym zainteresowaniem, zwłaszcza młodszego pokolenia badaczy.
Nie wnikając w przyczyny takiego stanu rzeczy […], trzeba z satysfakcją stwierdzić, że zredagowany poprzez Wacława Lewandowskiego i Jakuba Osińskiego zbiór interpretacji utworów Kazimierza Wierzyńskiego przerywa niejako naukowo-krytyczne „milczenie" o skamandrytach i w jakimś sensie na nowo wprowadza do zbiorowej świadomości twórczość wybitnego poety grupy.
Że okazja jest rocznicowa (125 lat od urodzin poety, 100 lat od jego debiutu, 50 od śmierci), nie ma w moim przekonaniu żadnego znaczenia. Po prostu się Wierzyńskiemu taki tom interpretacji należał. Z recenzji prof.
dr. Hab. Józefa Olejniczaka (Uniwersytet Śląski w Katowicach) Czytanie Wierzyńskiego wpisuje się […], po pierwsze, w tradycje podobnego typu przedsięwzięć – jako projekt badawczy przynosi plon w postaci kilkunastu studiów, odczytujących fragmenty stanowczego w literaturze dorobku, sytuuje się zatem w kontekście znanych od dawna praktykowanych przedsięwzięć naukowych czy naukowo-dydaktycznych […].
Po drugie, […] książka spełnia autentyczne wymagania najlepiej pojętego „wydawnictwa jubileuszowego". Z recenzji dr. Hab. Mariusza Zawodniaka, prof. Uniwersytetu Kazimierza obfitego w Bydgoszczy