W prezentowanej monografii przedstawiono wybrane, zrealizowane i niezrealizowane na terenie Syrii, projekty architektoniczne i urbanistyczne opracowane przez polskich specjalistów. Kraj ten od roku 2011 jest nieprzerwanie niszczony działaniami wojennymi, które prowadzone są we wszelkich jego rejonach.
W wielu przypadkach trudno jest dziś jednoznacznie stwierdzić, czy obiekty realizowane poprzez polskich urbanistów i architektów przetrwały działania wojenne. Przedstawione w opracowaniu materiały projektowe są zbiorem dokumentów udostępnionych poprzez autorów wybranych dzieł.
Projekty te stanowią tylko część wszelkich, które powstały w Syrii. Są to materiały, które udało się przywieźć naszym specjalistom do kraju. Dzięki licznym spotkaniom i rozmowom autorki książki z autorami projektów powstała możliwość przybliżenia działalności naszych rodaków w Syrii.
Przedstawione w książce materiały niejednokrotnie są jedynymi, jakie pozostały autorom po opracowanych projektach. Część z wybranych poprzez autorkę projektów, stanowiących własność autorów, jest jedynym zachowanym egzemplarzem.
Materiały źródłowe były bazą do stworzenia katalogu i digitalizacji prac udostępnionych na potrzeby naukowe. Większość fotografii obrazujących zrealizowane projekty została zrobiona przez autorkę podczas licznych podróży do Syrii, w latach 2002–2007, jeszcze przed rozpoczęciem działań wojennych.
Wyniki rozmów przeszły najśmielsze wymagania, ponieważ wynikło z nich, iż w prawie każdym zakątku Syrii Polacy realizowali swoje projekty i na stałe wpisali się w krajobraz tamtejszych miast. Niestety, nie wszystkie dokumenty udało się odnaleźć, nie do wszelkich osób udało się dotrzeć z racji nieubłaganego upływu czasu.
Nie wszystkie materiały projektowe udało się autorom przewieźć do Polski. Dlatego przybliżenie tego tematu wydaje się być widoczne z punktu widzenia historii architektury i polskich osiągnięć poza granicami kraju.