Konferencje Monachijskie, postrzegane początkowo jako kameralne spotkania ekspertów zajmujących się polityką bezpieczeństwa, wariant familijnego spotkania państw NATO, stały się wydarzeniem porównywanym do pokaźnych konferencji międzynarodowych w Nowym Jorku, Wiedniu, Genewie, Helsinkach czy Davos.
duża formuła konferencji, w trakcie której toczą się dyskusje m.in. Na temat bezpieczeństwa militarnego, demograficznego, zdrowotnego, dotyczącego ochrony środowiska i poszerzania geograficznych obszarów analizy, to odpowiedź na wyzwania globalizacji.
wprawdzie Adam Daniel Rotfeld przestrzegał: "dokumenty, przemówienia i deklaracje nie są najlepszym źródłem do rozpoznania i rozumienia rzeczywistości, a w szczególności nie mogą być głównym źródłem do podejmowania decyzji", jednak obserwacja i analiza dyskursu towarzyszącego spotkaniom polityków, ekspertów, akademików czy opinii publicznej w Monachium i całoroczne zaangażowanie instytucji i osób fizycznych pozwalały szukać dróg do zrozumienia aktualnych problemów bezpieczeństwa międzynarodowego.