Bezpieczeństwo jest nieodzownym pragnieniem, potrzebą naszego codziennego życia począwszy od urodzenia do jego kresu. To, czy będzie ono rzeczywiście bezpieczne nie zależy jedynie od nas samych lecz od wielu czynników niezależnych od naszej woli.
Za poziom bezpieczeństwa odpowiadają najróżniejszego rodzaju służby i osoby odpowiedzialne za utrzymanie tego stanu rzeczy. We własnym zakresie i według naszych możliwości od początku naszego życia, staramy się zapewnić stan spokoju i porządku nie tylko dla siebiejeszcze dla rodziny i naszych bliskich.
Pragniemy ze wszystkich sił zapewnić poczucie bezpieczeństwa naszym najbliższym. Bezpieczeństwo znajduje się na drugim poziomie w piramidzie Maslowa. Tym samym obrazuje nam jak wielkie jest zapotrzebowanie na ten stan i jak ważny stanowi składnik naszej codzienności.
Bezpieczeństwo jest jednym z najważniejszych rozmiarów funkcjonowania jednostek oraz grup społecznych, w tym także tych zorganizowanych w formie państwa. Nie ma potężnej definicji słowa bezpieczeństwo, każdy z nas będzie definiował to w inny sposób.
Zaglądając do słownika możemy przeczytać, iż bezpieczeństwo jest to stan, który daje poczucie pewności i gwarancje jego zachowania i szansę na doskonalenie. Jest to sytuacja odznaczająca się brakiem ryzyka utraty czegoś co człowiek wyjątkowo ceni, na przykład: zdrowia, pracy, szacunku, uczuć, dóbr materialnych.1 Daniel Lerener rozumie to w najmocniej dosłownym znaczeniu, bezpieczeństwo jest właściwie identyczne bez wątpienia i oznacza brak zagrożenia fizycznego albo ochronę przed nim.2 W dzisiejszych czasach ta definicja nie jest właściwa, ponieważ każdy z nas czuje pewnego rodzaju zagrożenie i wiemy, że żyjemy w otoczeniu ryzyka, ale czy jest to jednoznaczne z tym, iż nie czujemy się bezpiecznie.
Bezpieczeństwo obejmuje zaspokojenie takich potrzeb jak: istnienie, przetrwanie, tożsamość, niezależność, spokój, posiadanie czy pewność rozwoju. Brak bezpieczeństwa powoduje u nas niepokój i stan zagrożenia.3 Podstawowym obowiązkiem państwa według art.
5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej jest zaspokajanie potrzeby przetrwania i biologicznego funkcjonowania oraz bezpieczeństwa swoich obywateli.4 Państwo na podstawie tego przepisu ma obowiązek zaspokajania potrzeb bezpieczeństwa i ochrony obywatela, przy pomocy egzekwowania i wprowadzania w życie aktów prawnych może je zrealizować.
w momencie jakiegokolwiek zagrożenia adekwatne do tego służby muszą błyskawicznie reagować i starać się w jak najkorzystniejszy sposób zapewniać bezpieczeństwo swojej ludności