Wraz z rozwojem cywilizacyjnym, bezpieczeństwo staje się coraz wyraźniej odczuwaną potrzebą, a zarazem coraz bardziej cenioną wartością, nierzadko zaś celem samym w sobie. Dlatego też zainteresowanie bezpieczeństwem wzrasta.
Nie dotyczy ono tylko ludzi i instytucji poczuwających się do szczególnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo obywateli, coraz częściej interesuje się nim tzw. Przeciętny człowiek. Problem bezpieczeństwa nabiera współcześnie szczególnego znaczenia.
Dzieje się tak za sprawą dynamicznych przemian we wszelkich sferach życia człowieka. Interesujący świat, pełen różnorodności i możliwości, potrafi być jednak zarazem światem bezwzględnym i okrutnym, rodzącym poczucie zagrożenia.
Brak bezpieczeństwa albo proces spadku jego poziomu, traktowane są jako zagrożenia, zjawisko i proces groźny dla istnienia, życia i jego perspektywy. Aktualne wyzwania cywilizacyjne i parametry współczesnego społeczeństwa doprowadzają do sytuacji, w której człowiek sam buduje zagrożenia swojej dalszej egzystencji, a przez to w otoczeniu powstaje spirala zagrożeń.
Dziś już nikt i nigdzie nie może czuć się w pełni bezpiecznie. W miejscach publicznych niemalże wszechobecny jest widok kamer i pracowników ochrony. Na obrzeżach miast częstym jest krajobraz elitarnych domów, skrzętnie chowanych przed ludzkim okiem.
Te fakty świadczyć mogą nie tyle o masowej histerii na temat poczucia zagrożenia, ale bardziej dowodzą realnej oceny rzeczywistości. Brak poczucia bezpieczeństwa ma miejsce wtedy, gdy człowiek obawia się utraty cennych wartości, z własnym życiem na pierwszym miejscu.
powiększenie świadomości zagrożeń poza tym,niezwykle wpływa na zmniejszenie obszaru ich oddziaływania, pełni na dodatek tę ważną funkcję, iż przyczynia się do wzrostu poczucia bezpieczeństwa, a więc wychodzi naprzeciw konieczności zaspokojenia potrzeby bezpieczeństwa – znacznej w hierarchii potrzeb człowieka.
Życie i poczucie bezpieczeństwa jest najcenniejszym darem natury i dlatego powinno być niezwykle bronione przed zagrożeniami, które na nas czyhają. W życiu każdego człowieka bezpieczeństwo bez względu na wykształcenie, stan posiadania czy przekonania polityczne, wygląd, odcień skóry, charakter, jest bardzo ważne, gdyż każdy chce żyć bez zagrożeń, chce realizować swoje plany życiowe, rozwijać się intelektualnie.
Rozważania w niniejszej publikacji obejmują wieloaspektowe perspektywy przeróżnych środowisk i obszarów życia człowieka w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa.