Ze wstępu... Powodzie, czyli wezbrania nie mieszczące się w korytach rzeki, towarzyszą człowiekowi od początku istnienia. Wywołane przez nie zniszczenia na terenach zalewowych rzek są tym pokaźniejsze, im pokaźniejsze jest zagospodarowanie terenu.
Pierwotną przyczyną wezbrań okresu letniego są intensywne opady deszczu. Najgroźniejsze wymiary przyjmują wezbrania na rzekach górskich i podgórskich, z których wody spływają do głównych rzek? Wisły i Odry.
Fale wezbraniowe, generujące się w górnych odcinkach rzek, przemieszczają się odcinkami środkowymi i dolnymi, wytwarzając zagrożenie w kolejno osiąganych profilach. Powodzie opadowe występują w Polsce w okresie od maja do września, na ogół w lipcu i sierpniu, a wpisane są w charakterystykę klimatu Polski.prezentujena praca nominalnie ma konstrukcję właściwą dla formuły opracowań określanych w nomenklaturze unijnej mianem „zielonej księgi" (ang.
green raport).Celem niniejszego opracowania jest zdiagnozowanie funkcjonowania systemu przeciwpowodziowego w warunkach klęski powodzi, jaka miała miejsce w Polsce w 2010 roku, z uwzględnieniem przyjętych rozwiązań prawnych, skuteczności działań podjętych w poszczególnych etapach zarządzania kryzysowego, zaangażowanych w walkę z powodzią i likwidacji jej skutków sił i środków, znajdujących się w dyspozycji organów administracji publicznej, a zwłaszcza wpływu kooperacji pozytywnej, czyli współdziałania tych organów na właściwą realizację ustawowych zadań....