Książka ta przyjmie postać monografii opisującej długofalowe zmiany struktur ekonomicznych w różnych krajach. Analiza struktur ma znaczne znaczenie dla zrozumienia i produktywnego oddziaływania na procesy zachodzące w poszczególnych krajach i w gospodarce światowej jako całości.
Dzieje się tak głównie dlatego,niepożądane zjawiska ekonomiczne, którym towarzyszą poważne następstwa społeczne, posiadają widoczne źródło, między innymi, w niestabilności struktur współczesnych systemów gospodarczych.Punktem wyjścia dla autora będzie opis alternatywnych rozwiązań strukturalnych.
Wewnętrzną konstrukcję każdej gospodarki można rozpatrywać z różnych punktów widzenia. I tak obok stanowczego podziału na sektory towarowe znajduje uzasadnienie podział na sektory instytucjonalne, własnościowe, ergonomiczne i dochodowe.
Następnie zostaną poddane analizie konsekwencje istnienia określonych struktur ekonomicznych, w postaci ich następstw dla procesów wzrostu gospodarczego, stanu zatrudnienia i kształtowania się różnic międzyregionalnych.
Trzecim podstawowym tematem do omówienia w pracy będzie przebieg zmian strukturalnych, w szczególności ich zależność od poziomu techniki i organizacji, a także od nieustającej przebudowy podstawowych relacji występujących w gospodarce światowej.
Publikacja będzie zatem służyć w dodatku analizom zjawisk pojawiających się na pograniczu gospodarki i techniki.