"Piętnaście minut dziennie. Codziennie. Dla siebie. Dla innych. Dla świata. Medytacja towarzyszy ludzkości od samego jej początku i jest obecna we wszystkich wyznawanych przez ludzi religiach. Niestety, większość książek dostępnych na polskim rynku czytelniczym opisuje ją tylko z jednej, określonej perspektywy, w nawiązaniu do solidnej, typowo wschodniej tradycji - np.
buddyjskiej lub jogicznej, za każdym razem traktując medytację jako nierozłączną część danego systemu wierzeń. To bezdyskusyjnie zawęża temat i sprawia,dużo osób rezygnuje z praktykowania medytacji właśnie dlatego, iż nie chcą wiązać się z obcym sobie wyznaniem.
niezwykle szkoda, ponieważ wskutek takiego podejścia tracone są ogromne profity, jakie praktykowanie medytacji przynieść może naszemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. Tracone są siły, dzięki którym moglibyśmy o niemało łatwiej radzić sobie z codziennym stresem i negatywnymi emocjami.
Tracony jest potencjał budowania pozytywnych relacji międzyludzkich... Starczy jednak uwolnić medytację od bagażu religijnego kontekstu, aby przekonać się, jak obfita drzemie w niej moc. „Odczarowanie" medytacji pozwala ją oswoić i przybliżyć.
Okazuje się, że medytacja nie jest ani tajemniczą, ani tym bardziej niebezpieczną praktyką, jedynie dostępną dla każdego, najprostszą drogą ku życiowemu dobrostanowi. Autorka niniejszej książki postawiła przed nią dwa zadania: po pierwsze - przybliżyć Czytelnikowi mocne strony, teorię i praktykę świeckiej medytacji (oczywiście nie odżegnując się od różnych tradycji jej praktykowania), i po drugie – pomóc mu wkroczyć na medytacyjną ścieżkę.
Z tej książki dowiesz się m.in.: na czym polega medytacja świecka; w jaki sposób medytacja wpływa na nasze zdrowie; na czym polegają medytacje w rozmaitych tradycjach świata: taoistycznej, buddyjskiej, hinduskiej, chrześcijańskiej, żydowskiej, sufickiej i iberoamerykańskiej; jak rozpocząć praktykę medytacji, by się do niej nie zrazić; jakie książki o medytacji warto przeczytać.
Dorota Mrówka - kobieta wielu zawodów: z wykształcenia teatrolog, poprzez długi czas pracowała m.in. Jako dziennikarz prasy codziennej oraz branżowej, związana była także z mediami elektronicznymi. Kiedy skończyła 40 lat, postanowiła zmienić priorytety i zająć się tym, co w życiu naprawdę ważne — duchowością oraz własnym rozwojem, dzięki którym może przyczynić się również do poprawy jakości życia innych.
Od wielu lat eksploruje filozofie Dalekiego Wschodu, starając się przełożyć ich nauki na realia świata zachodniego, dzięki czemu stają się {pomocn|przydatn)ym narzędziem w radzeniu sobie z codziennymi problemami.
Kolekcjonuje i wykorzystuje techniki medytacyjne z najdalszych zakątków całego świata. Prowadzi warsztaty z medytacji i mindfulness. Od 2003 roku regularnie ćwiczy jogę. Mieszka w Katowicach z mężem. Lubi śpiewać, chociaż nie umie.
Prowadzi bloga www.zyciebeznapinki.pl i jest autorką książki „Joga bez napinki" (wyd. Sensus) www.dorotamrowka.com "