\n\nW publikacji przedstawiono m.in.: kategorie czynności podlegających opłacie skarbowej i wolnych od tej opłaty, problematykę opłaty skarbowej pobieranej z tytułu czynności urzędowych i z tytułu złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa albo prokury, przesłanki powstania i zasady realizacji obowiązku zapłaty opłaty skarbowej, konsekwencje braku realizacji zapłaty opłaty skarbowej, wpływ prawa unijnego na tworzenie i wykorzystywanie przepisów z zakresu opłaty skarbowej, genezę, ewolucję, a także ocenę charakteru prawnego opłaty skarbowej i jej miejsca w polskim porządku prawnym.
\n\nAdresaci:\nKsiążka asygnowana jest dla pracowników administracji rządowej i samorządowej, adwokatów, radców prawnych i doradców podatkowych. Będzie cennym źródłem wiedzy dla pracowników naukowych i studentów prowadzących badania nad teorią danin publicznych (zwłaszcza danin odpłatnych), ich genezą i ewolucją.
\n\n"Opracowanie mieści obfite spektrum przedmiotowo-podmiotowe, w którego centrum znajduje się opłata skarbowa. Jest przykładem wielostronnej analizy, syntezy i oceny regulacji opłaty skarbowej.
Praca posiada podwójny rozmiar użyteczno-teoretyczny, w którym dominuje porządek terminologiczny. Zagadnienia opłaty skarbowej nie były do tej pory przedmiotem tak kompleksowego, wielopłaszczyznowego omówienia w prawniczej literaturze polskiej.
Poruszana problematyka jest wyraźna i aktualna. Autorka nakłania do poznania się z istotą opłaty skarbowej w polskim porządku prawnym, systematyzuje wiedzę na ten temat i wyjaśnia niełatwe problemy prawne".
Dr hab. Mariola Lemonnier, prof. UWM