Jednymi z dynamicznie rozwijających się dziedzin nauki i przemysłu są nanotechnologia i biotechnologia. Możliwość wzięcia udziału w rozwoju tych dziedzin zależy od umiejętności wyboru i wykorzystywania najnowszych technik spektroskopowych i mikroskopowych.
Autorzy niniejszej książki opracowali podstawy nowych technik badawczych jednocześnie dla studentów, jak i dla pracowników naukowych. Każdy z czternastu rozdziałów tej książki mieści szerokie wprowadzenie teoretyczne gwarantujące opanowanie podstawowych zagadnień potrzebnych do posługiwania się daną techniką, następnie przedstawiony jest opis realizowania pomiarów oraz sposób interpretacji wyników.
Zebranie tak sporego materiału w jednej książce zagwarantuje Czytelnikowi szybkie zapoznanie się z rozmaitymi zagadnieniami i technikami pomiarowymi.
W książce opisana jest tematyka wykonywana w ramach Pracowni Nowych tworzyw na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Obejmuje ona użycie najnowszych technik doświadczalnych mikroskopowych i spektroskopowych oraz modelowania komputerowego w takich dziedzinach, jak chemia powierzchni, atrybuty i synteza nanomateriałów nieorganicznych i naturalnych, charakterystyka farmaceutyków oraz cieczy jonowych.
Na końcu każdego rozdziału przedstawiony jest spis pozycji literaturowych {pomocn|przydatn)ych w przygotowaniu przedstawionego materiału oraz polecanych dla osób, które chciałyby poszerzyć wiedzę dotyczącą danej tematyki.