Laboratoria kryminalistyczne, które przed wiekiem były „przedsionkami sądów", aktualnie są warunkiem sine qua non procesu w XXI w. I nie może być mowy o kryzysie kryminalistyki, o którym piszą niektórzy autorzy.
Zmienia się nauka i zmienia się jej paradygmat. Dowodzi tego także niniejsza publikacja. Starano się w niej wyeksponować różnorodne obszary badań współczesnej kryminalistyki i pokazać zasobność problemów naukowych, które po raz kolejny zaświadczają o interdyscyplinarności tej nauki, ukazując jej doniosłą rolę i znaczenie dla procesu karnego, szczególnie wtedy, gdy diametralnej zmianie podlega tenże proces.
obecnie trudno sobie wyobrazić, jak będzie przebiegał w praktyce spór stron i wykorzystywane poprzez nie opinie biegłych. Bez wątpienia, nieodzownym warunkiem przeprowadzenia właściwych badań kryminalistycznych będzie m.in.
znajomość aktualnych możliwości identyfikacyjnych w poszczególnych dziedzinach kryminalistyki. Zachęcamy Czytelnika, by osobiście się przekonał, czy nad wyraz nastały „ciemne dni dla nauk sądowych" i czy rzucą one cień także na polski proces karny.