Kraina mgieł to trzeci tom z bestsellerowej linii mini powieści Sir Arthura Conan Doyla o przygodach profesora Challengera, dziennikarza Malone'a i awanturnika lorda Roxtona, znanych czytelnikom "Zaginionego świata" i "Trującego pasma".
Tym razem bohaterowie wkraczają w nieodgadniony świat parapsychologii, biorą udział w seansach spirytystycznych, stają oko w oko ze złym duchem, a choćby spotykają pochodzące z Polski medium. Wszystko to na tle sensacyjnego wątku, okraszone standardowym poczuciem humoru autora przygód Sherlocka Holmesa.
To pierwsze kompletne wydanie tej książki w języku polskim, z obfitymi komentarzami, bogato ilustrowane rycinami z epoki - co czyni zeń niewątpliwą gratkę dla miłośników tego rodzaju lektur. Kraina mgieł to na pewno najistotniej ideologiczna część ze wszystkich opowieści A.C.
Doyle'a o przygodach profesora Challengera. Posiada pacyfistyczne wątki nawiązujące do nastrojów społecznych po zakończeniu pierwszej wojny światowej,z zasady jest szczególnie osobistym manifestem autora dotyczącym przyszłości ludzkości, która może się rysować w czarnych odcieńch, o ile społeczeństwa nie wyzbędą się materializmu i nadużywania cywilizacyjnych osiągnięć.
Jego fascynacja filozofią spirytystyczną sprawiła, że mimo rozwijania w powieści wątków sensacyjnych i obyczajowych nie przegapił dosłownie żadnej okazji do przedstawienia założeń spirytyzmu, co dla słabo zorientowanego czytelnika może być kłopotliwe (pomiędzy innymi ze względu na nieznajomość przywoływanych nazwisk i zjawisk z dziedziny parapsychologii), a miejscami wręcz nużące.
Dlatego też niniejsze wydanie podczas tłumaczenia zostało opatrzone licznymi przypisami, w których niejasne wątki pozostały dookreślone.