Na niniejszy tom składają się rozprawy i artykuły, które powstały podczas przygotowań do konferencji "Epistemologia współcześnie", która odbyła się w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w dniach 7 i 8 listopada 2005 roku.
Zawarta w nich jest specyfika epistemologii jako filozoficznej refleksji nad poznaniem i wiedzą, w szczególności jej metateoretyczny charakter. Pod tą nazwą funkcjonują najróżniejsze koncepcje i stanowiska oraz metody tej refleksji - od kantowskich czy scholastycznych nastawień przez fenomenologiczne, hermeneutyczne i analityczne, aż po pragmatystyczne i postmodernistyczne projekty uwspółcześnienia lub radykalnej zmiany konwencjonalnej epistemologii.
W powyższym wstępie, a także w części pierwszej (autorstwa najwybitniejszych polskich epistemologów) zaprezentowane są jednocześnie tradycja każdego z tych rozumień epistemologii, jak także mocne stanowiska, rozwiązania czy projekty metaepistemologiczne.
Czytelnik odszuka tu różnorodność autorskich ujęć oraz dyskusje nad statusem epistemologii jako takiej. W części drugiej omówione są przykłady teoriopoznawczej problematyki zawartej w tych naukach szczegółowych jak humanistyka, socjologia, językoznawstwo, biologia czy psychologia poznawcza (kognitywistyka), w których wyraźnie obecne są epistemologiczne zagadnienia.
Tom kończą rozprawy autorstwa badaczy z licznych krajowych zakładów albo katedr o profilu epistemologicznym, podejmujące zarówno metaepistemologiczne wątki, jak i pokazujące solidne przykłady stanowisk i dyskusji teoriopoznawczych.