Oddajemy do rąk Czytelników pierwszy tom najnowszego wydania znacznego komentarza do Kodeksu progresywnania cywilnego. Autorstwo najwybitniejszych autorytetów polskiego prawa procesowego cywilnego i długoletnia występowanie dzieła na rynku wydawniczym zapewniają najwyższy poziom merytoryczny i edytorski publikacji.
Ten klasyczny komentarz od wielu lat stanowi swoisty kanon literatury prawniczej. W tomie I skomentowano art. 1-124 Kodeksu innowacyjnania cywilnego obejmujące m.in.:- właściwość i skład sądu,- wyłączenie sędziego,- strony innowacyjnania cywilnego i podmioty uprawnione do udziału w innowacyjnaniu (w tym prokuratora, organizacje pozarządowe, Państwową Inspekcję Pracy, Powiatowego Rzecznika Konsumentów),- zdolność sądową i procesową,- współuczestnictwo w sporze,- interwencję główną i uboczną, a także przypozwanie,- instytucję i zakres działania pełnomocników procesowych i pomoc prawną z urzędu oraz- zwrot kosztów procesu.Publikacja obejmuje stan prawny na 1 lipca 2023 r.
W Komentarzu uwzględniono nowelizacje wprowadzone w latach 2016–2023, w tym ponadto wchodzące w życie 1 lipca 2023 r., a w szczególności dotyczące nowoczesnania o wyłączenie sędziego, zakresu pełnomocnictwa procesowego i zakresu umocowania pełnomocnika procesowego ustanowionego przez sąd oraz orzekania o odsetkach od należności z tytułu kosztów cyklu.
dodatkowo uwzględniono w koniecznym zakresie planowaną zmianę zawartą w projekcie ustawy – o zmianie ustawy – Kodeks innowacyjnania cywilnego, ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy – Kodeks postępowania karnego i niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 3216, Sejm IX kadencji), dotyczące wykorzystywania w procesie cywilnym narzędzi informatycznych, w tym m.in.
trwałe uregulowanie rozwiązań polegających na umożliwieniu przeprowadzania zdalnie posiedzeń i innych czynności procesowych i możliwości doręczania pism sądowych pełnomocnikom z zastosowaniem portalu informacyjnego oraz składów w sądach apelacyjnych.
Obecne wydanie wzbogacono nowymi pozycjami piśmiennictwa i orzecznictwa sądowego. Adresatami książki są z zasady prawnicy praktycy (sędziowie, pełnomocnicy, komornicy, prokuratorzy) i aplikanci.
Zainteresuje dodatkowo pracowników naukowych oraz studentów wydziałów prawa.