Spojrzenie na człowieka z perspektywy nauk humanistycznych i społecznych, w tym pedagogiki, pracy socjalnej, prawa i psychologii, filozofii i etyki, a także ekonomii, z natury rzeczy inspiruje do podjęcia ciekawych zagadnień, które i dziś są żywo obecne, dyskutowane i komentowane w przestrzeni kultury XXI wieku.
Zgodnie z naukowymi i użytecznymi kompetencjami poszczególnych autorów niniejszego zbioru skoncentrowaliśmy się na wielowymiarowych uwarunkowaniach relacji interpersonalnych. Uwarunkowania te akcentują na ogół dialogiczne otwarcie na Drugiego i na świat, w którym żyje.
Ujmujemy go w jego (i własnej) niewzruszalnej i niezbywalnej godności, by trwać przy nim w nastawieniu empatycznym, rozumiejącym, rozwijającym i pogłębiającym wzajemną ufność. W ten sposób pragniemy uchronić siebie samych, i tego, który jest obok nas, od pokusy uprzedmiotowienia, wykluczenia, myślenia według redukcjonistycznych antropologii czy przesądów „kultury odpadów".
Metodologicznym zamysłem jednocześnie redaktorów niniejszej pozycji, jak i poszczególnych autorów, jest interdyscyplinarność. Dlatego zaproszono do publikacji pedagogów, filozofów, prawników, ekonomistów, którzy na swój sposób zaprezentowali oryginalne podejście do człowieka, a głównie zechcieli potwierdzić przekonanie Alberta Camusa, iż „w człowieku jest więcej rzeczy zasługujących na podziw niżeli na pogardę" (Ze Wstępu)