Proponowana publikacja pt. Zmiany rynku pracy a zarządzanie – perspektywa pracodawcy i pracownika podejmuje próbę wglądu w temat, którego nie sposób zamknąć na łamach jednej pracy monograficznej. Tym niemniej, podjęcie tego tematu i jego realizacja, choćby w ograniczonym zakresie, wydaje się stanowczo aktualne i konieczne.
Celem pracy jest opis i analiza wybranych charakterystyk rynku pracy i ich związków z zarządzaniem, przede wszystkim z zarządzaniem kapitałem ludzkim organizacji. Jednocześnie firmy, kandydaci do pracy, jak i pracownicy potrzebują wskazówek, w jaki sposób odpowiednio dopasowywać się do zjawisk mających wpływ na aktualne i spodziewane stosunki na rynku pracy.
Utrzymująca się w ostatnich latach niska stopa bezrobocia, zwłaszcza w krajach podobnych do Polski, przez dużo lat borykających się z problemem bezrobocia strukturalnego, wykreowała jakościowo nową sytuację w stosunkach pracy.
Pracodawcy mają problemy z obsadzeniem stanowisk, zaś pracownicy odkrywają siłę swojej pozycji negocjacyjnej w zakresie warunków zatrudnienia, a zwłaszcza wynagrodzenia. Automatyzacja pracy, cyfryzacja procesów biznesowych w gospodarce 4.0, kompleksowe użycie Internetu i sztucznej inteligencji, intensywny rozwój pracy zdalnej, kilka pokoleń wśród aktualnych zasobów pracy – to kolejne odsłony zmian oraz obszarów szans i wyzwań z nimi związanych.
(Fragment Wstępu)