Kompaktowa publikacja w zakresie prawa medycznego, a w niej bieżące przepisy dotyczące pracy w służbie zdrowia. Autorka omawia tematy, które stanowią esencję prawa medycznego w obszarze związanym z: prawami pacjenta, obowiązkami osób wykonujących zawody medyczne i dokumentacją medyczną.
Publikacja mieści liczne wzory dokumentów i schematy nowoczesnania, które posiadają stanowić ergonomiczną wskazówkę w codziennej praktyce medycznej. Nieprzypadkowa jest dodatkowo ilość przykładów medycznych, których zadaniem jest zbliżenie Czytelnika do realiów jego codziennej pracy i odniesienie przykładowych stanów faktycznych do aktualnie obowiązującego prawa, stanowiska doktryny i orzecznictwa sądów.
Prawo przenika dziś wszystkie płaszczyzny życia, w związku z czym także mariaż prawa i medycyny wydaje się nieunikniony. Dokonując metaforycznego porównania, można powiedzieć, że Eskulap poznał Temidę, lecz droga, którą obecnie idą, jest raczej wyboista.
W wielu przypadkach to, co wydaje się doskonałym rozwiązaniem w codziennej praktyce medycznej, koliduje z obowiązującymi przepisami prawa i de facto naraża na odpowiedzialność. Gwarancją harmonijnego współistnienia prawa i medycyny jest zrozumienie, iż te dwie zgoła odmienne dziedziny łączy wspólny mianownik, którym jest dobro pacjenta i bezpieczeństwo pracowników ochrony zdrowia.
Realizacja tych przesłanek nie jest realna bez właściwego innowacyjnania medycznego i znajomości prawa.