Choroba Parkinsona,,Choroba Parkinsona. Od mechanizmów do leczenia" pod red. Nauk. Prof. Andrzeja Friedmana to postępowa książka dla lekarzy, lekarzy neurologów, studentów i wszelkich zainteresowanych motywem chorób mózgu.
Istotą choroby Parkinsona jest postępujący zanik komórek nerwowych połączony z odkładaniem się w komórkach nieprawidłowego białka - alfa-synukleiny. To druga, po chorobie Alzheimera, najczęstsza choroba neurodegeneracyjna.
Zachorowalność roczna to 14 na 100 000 populacji ogólnej i 160 na 100 000 dla osób starszych niż 65 lat. Do niemodyfikowalnych czynników ryzyka zalicza się: wiek, płeć męska i obciążenie genetyczne. Natomiast czynniki modyfikowalne to narażenie na środki toksyczne (mangan, ołów, miedź, pestycydy).
Ciekawostką jest to, iż wyraźnie obszerniejszą zapadalność na chorobę Parkinsona zaobserwowano u osób niepalących papierosów. Być może mechanizmem odpowiedzialnym za to jest ochronna rola nikotyny. Podobną rolę może również kofeina, o czym może świadczyć fakt, że większość chorych na chorobę Parkinsona nie lubi i nie pije kawy...
Książka,,Choroba Parkinsona" jest na polskim rynku wydawniczym pozycją nad wyraz konieczną. Jej poziom merytoryczny jest niezwykle wysoki. Jest to pozycja godna polecenia nie tylko w środowisku medycznym.
Prof. Dr hab. N. Med. Monika Rudzińska-Bar,