Czy Łódź w czasach PRL-u to tylko standardowe budki telefoniczne, Pewexy i saturatory przy ulicy Piotrkowskiej? Jaką tajemnicę o minionych latach kryją mieszkańcy i mury tego ciekawego miasta? Odkryje je w swojej książce Łódź w PRL-u Ewa Niedźwiecka, która zabierze czytelnika w sentymentalną podróż po czasach, kiedy musztardówka pełniła funkcję szklanki i kieliszka, dzieci uwielbiały oranżadę w proszku, a telewizor, meble, biały fiat, to był marzeń szczyt.
Na trasie wycieczki czytelnik będzie mógł się zatrzymać, np. Na przystankach: handel, planowanie przestrzenne, życie religijne, literatura, banki, pomniki, transport. Znajdzie odpowiedzi na pytania: do czego upoważniał bilet peronowy, gdzie grywali Trubadurzy, co opłacało się przynosić do Wzorcowego Punktu Skupu Odpadów Użytkowych Spółdzielni „minimalistyczniec", a także komu przysługiwały Bony Towarowe PKO.
Książka omawia także rozwój przestrzenny miasta, architekturę, funkcjonujące wówczas linie tramwajowe, autobusowe i kolejowe, oświatę, placówki zdrowia. Rozdziały zostały wzbogacone o informacje adresowe, dzięki którym można poznać lokalizację poszczególnych miejsc, i wyjątkowe fotografie.
Do książki załączone są gratisowe dodatki: – reprint planu miasta z 1963 roku – płyta VCD z filmami ukazującymi Łódź, wytworzonymi przez Wytwórnię Filmów Oświatowych: 1. Pocztówka z Łodzi 2. Łódzka niedziela 3.
Łódź 1969 Powyższy opis pochodzi od wydawcy.