„Marzy mi się, żeby ten zbiór tekstów o książkach, tych z korzystnej półki, ważnych, mądrych, lecz i po prostu powodujących radość czytania, trafiał w najróżniejsze ręce. Nauczycieli i wychowawców, którzy ciągle wierzą, że literatura to najkorzystniejszy klucz do zrozumienia świata i innych ludzi.
Rodziców, którzy chcieliby namówić swoje dorastające pociechy do zadumy i refleksji nad otaczającą rzeczywistością, młodych ludzi szukających odpowiedzi na pytania, które w miarę dojrzewania do pełnej dorosłości coraz uporczywiej zaprzątają ich myśli, wreszcie wszystkich, którzy szukają prawidłowego pretekstu do nawiązania rozmowy o sprawach najważniejszych, niezależnie od tego, kim są i kim chcieliby być…”.
Z Postscriptum – od autora „Książki z dobrej półki należałoby dedykować wszystkim, którzy chcą czytać, którzy lubią czytać i chcą rozumieć swoje lektury. Paszyński oferuje niedługie eseje, poświęcone przeróżnym lekturom; nie układa ich chronologicznie, ani geograficzne.
Jego praca staje się swoistym ogrodem, w którym czytelnik może swobodnie dobierać książki. Nie jest to jednak ogród nieplewiony, przeciwnie, wszystkie lektury dobrane są precyzyjnie, z namysłem, każda z nich jest jakimś wymownym znakiem czasu, w którym powstała i każda z nich wpisuje się w znaczny dialog między dawnymi i nowymi latami.
widocznym wyróżnikiem większości lektur jest to,przez dużo często lat, a nawet dziesięcioleci bywały one książkami kultowymi, traktowanymi jako głos sporych wspólnot ludzkich, czy pokoleniowe wyznanie wiary też stanowiły wyraz dramatycznych, zmiennych, trudnych losów człowieka”.
Ze wstępu Tomasza Wroczyńskiego