Publikacja przybliża czytelnika do zagadkowej rzeczywistości, jaką jest ikona – znak obecności Boga pośród ludzi; do obrazu pochodzącego trochę z tego i nie z tego świata. By namalować ikonę, twórca powinien być nie tylko artystą, ale i teologiem kontemplatykiem.
Ikona jest "bramą", która otwiera się na nową rzeczywistość, jest spotkaniem twarzą w twarz z przedstawioną na niej osobą. Jak zatem artysta powinien je kreować, aby umożliwić to spotkanie? Autorka tego podręcznika, wybitna artystka, malarka ikon, postanowił wyjść nam naprzeciw i ofiarować kompendium wiedzy na temat tworzenia ikon.
Opierając się na źródłach biblijnych i hagiograficznych, demonstruje wielowiekowy dorobek chrześcijańskiej tradycji ikonograficznej. Opowiada o zróżnicowanych typach ikon, ich symbolice, funkcji w liturgii prawosławnej i w osobistej pobożności.
Bezpośredni fason i dzielenie się długoletnim doświadczeniem sprawiają, że lektura książki wprowadza w klimat bezpośredniego obcowania z mistrzem. Odbiorcy książki: Książka skierowana jest do wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę o ikonach, o ich historycznych, artystycznych i teologicznych źródłach, do osób zainteresowanych sztuką prawosławną.
Dlaczego warto przeczytać tę książkę? – Jej zaletą jest zwięzłość ujęcia, a zarazem znaczny zakres prezentowanych treści. Autorka demonstruje bowiem ikony poświęcone Jezusowi, Matce Bożej, aniołom, świętym, ojcom Kościoła czy świętom prawosławnym; uczy sztuki „czytania" ikon, rozszyfrowywania ukrytych treści; namawia do kontemplacji.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.